Metr2 reality. Daň z převodu nemovitosti bude platit zřejmě kupující

Daň z převodu nemovitosti bude platit zřejmě kupující

22. července 2019, 01.40

Daň z převodu nemovitosti bude od ledna platit zřejmě výhradně kupující, nikoli prodávající, jak je to nyní, kdy kupující za odvod daně pouze ručí.

Daň z převodu nemovitosti bude od ledna platit zřejmě výhradně kupující, nikoli prodávající, jak je to nyní, kdy kupující za odvod daně pouze ručí. Změnu má zavést návrh nového zákona o dani z nabytí nemovitých věcí.

Návrh nového zákona o dani z nabytí nemovitých věcí dnes poslancům doporučil hlasy koalice schválit rozpočtový výbor. Ačkoli někteří poslanci už dříve avizovali návrhy na úplné zrušení této daně, na výboru nikdo nic takového nepřednesl. Sazbu daně předloha nemění. Od letoška je čtyřprocentní, o procentní bod vyšší než v minulosti.

Rozpočtový výbor podpořil jediný podaný pozměňovací návrh, který se týká inženýrských sítí. Měl by podle náměstka ministra financí Ladislava Minčiče rozptýlit obavy, že by nemovitostní části inženýrských sítí mohly být nově zdaňovány. Ministerstvo financí se podle něho sice nedomnívá, že by vládní návrh zákona znamenal jakékoli rozšíření nebo snížení daňové povinnosti, upřesnění, jak je prosadil předseda výboru Pavel Suchánek (ODS), ale zvýší právní jistoty nabyvatelů.

Kritika daně z převodu nemovitosti zaznívala při květnovém jednání výboru z koaličních i opozičních lavic. Někteří poslanci ji označili za trest. Návrh na zrušení této daně by mohl případně padnout ještě při takzvaném druhém sněmovním čtení.

Ministerstvo financí si od změny plátce daně slibuje mimo jiné vyšší účinnost při jejím výběru a její snazší vymahatelnost. Uvádí například, že nabyvatel nemovitosti nyní nemá jistotu, zda nakonec nebude daň platit on jako ručitel, pokud ji prodejce nezaplatí.
Předloha u staveb pro bydlení a rekreační účely zruší nutnost pořizování znaleckého posudku jejich ceny. Finanční úřad nově vyměří poplatníkovi daň ve výši tří čtvrtin ceny místně obvyklé. Plátce, který by s tím nebyl spokojen, si ale bude moci nechat znalecký posudek zpracovat a daň bude stejným způsobem vyměřena na jeho základě, pokud bude pro poplatníka výhodnější. Náklady na pořízení posudku se navíc budou odečítat ze základu daně.

Předloha také mění některá osvobození od daně. Například z ní vypadla osvobození, která byla zavedena v 90. minulého století v souvislosti s ekonomickou transformací. Jde například o převody v souvislosti s privatizací státního majetku. Osvobození naopak nově zahrne nabytí vlastnictví nemovitosti uživatelem na základě finančního leasingu.


Vyhledávání

Naše nabídka nemovitostí aktuálně obsahuje

69 bytů
43 domů
24 pozemků
33 komerčních objektů
3 rekreačních objektů

O celkové ploše

33381 m2

border border