PROČ V OLOMOUCI NEJSOU STAVEBNÍ POZEMKY? JEJICH CENA DÁL POROSTE, ŘÍKÁ MARTIN MINÁŘ.

Zatímco ceny bytů v Olomouci začaly pozvolna stagnovat, hodnota pozemků neustále roste. „Nejvýrazněji stoupají ceny u zemědělských pozemků. Za posledních pět až sedm let se zvýšily až desetinásobně," říká Mgr. Martin Minář, jednatel olomoucké realitní společnosti metr2 reality s r.o. U stavebních pozemků takový strmý růst zatím nenastal, přesto jejich hodnota vzrostla na dvojnásobek až trojnásobek. „A ceny budou stoupat dál," předpokládá čtyřiačtyřicetiletý Martin Minář, který má na kontě více než tisíc prodaných nemovitostí.

 

 

Proč je tedy v Olomouci nedostatek stavebních pozemků?

Obecně se dá říci, že čím větší město, tím je vyšší nedostatek pozemků a také je vyšší jejich cena. Zatímco bytové domy se mohou stavět do výšky, tak plocha naší země je neměnná. Zájem o pozemky tak logicky roste a spolu s ním rostou i ceny. Dá se očekávat, že porostou i nadále.

Z čeho tak usuzujete?

Ceny bytů se v posledních desetiletích pohybují sinusově, kdy vyletí strmě nahoru, pak se zbrzdí, načež mírně či výrazněji poklesnou. Zato u pozemků se tento jev prakticky nevyskytuje. Ceny buďto dlouhodobě stagnují, nebo více či méně rostou. Růst cen novostaveb bytů navíc dosáhl takové výše, že nepřímo nutí zájemce přemýšlet o koupi domu nebo pozemku pro dům.

Co podle vás ovlivňuje cenu pozemků v Olomouci?

Zčásti je to určitě velmi pomalu se měnící územní plán města a s tím související konzervativní postoj úřadů. Následně je možné pozorovat zvýšený zájem silných developerů o pozemky. Nemůžu zapomenout ani na náklady na zasíťovaní pozemků inženýrskými sítěmi, které se v posledních letech zvyšují významně.

Jsou na Hané i nějaká místní specifika, která ovlivňují ceny pozemků?

Ano, dá se mluvit o povaze „hanáckých sedláků". Rodinné pozemky totiž drží tak dlouho, jak to jen jde. Málo se pak ví, že významný dopad na ceny měly povodně v regionu. Vliv mají doteď, vzhledem ke stavbě protipovodňových opatření a jejich etapizaci. Kvůli nim jsou některé stavební pozemky nezastavitelné.