REALITNÍ SITUACE NA TRHU 2020

„CENY NEMOVITOSTÍ BUDOU POZVOLNA STOUPAT DÁL," PŘEDPOKLÁDÁ MARTIN MINÁŘ, MAJITEL REALITNÍ KANCELÁŘE METR2 REALITY, KTERÁ JE NEJVĚTŠÍM PRODEJCEM NOVOSTAVEB DOMŮ V OLOMOUCI A OKOLÍ.

 

Co míní o současném stavu rezidenčního realitního trhu pětačtyřicetiletý Martin Minář, který má na kontě za více než 20 let praxe tisícovku zobchodovaných nemovitostí?

„Prodej realit se nezastavil. Naopak ve srovnání s předchozími měsíci je zjevná tendence růstu. Meziročně pak můžeme pozorovat nezanedbatelný nárůst cen rezidenčních nemovitostí. Ukazuje to mimo jiné i tzv. atlas cen, který mapuje realitní trh v ČR na základě ověřených dat z katastru nemovitostí.

Korona krize jen v začátku trh nepatrně zpomalila. Počáteční váhání však vzalo za své a znovu se investuje. Lidé i společnosti vidí v investici do vlastního, nebo nájemního bydlení jistotu a stabilitu. Růst cen se dá očekávat hlavně v krajských městech, nejvíce v Plzni, Zlíně či Olomouci. A právě v této době na základě stoupajících cen bytů ve městech je cítit rostoucí tlak o bydlení v rodinných domech městského typu. Budoucnosti se nebojí ani developerské firmy, a tak investoři staví pro zájemce cenově zajímavé a kvalitní bydlení."

 

Někteří ekonomové se obávají podzimu.

„Ano podzim bude dost zásadní, avšak i díky reakci bank se snižováním sazeb hypoték budou podmínky pro nové bydlení nadále dostupné. Kdyby však díky Korona viru nastal nějaký globální kolaps, který by zásadně ovlivnil celou ekonomiku, mělo by to samozřejmě dopad i na náš realitní trh. Já se však tohoto černého scénáře zásadně neobávám. Jsem optimista."

 

A jak vnímáte aktuální situaci v Olomouci?

„Celkově hodnotím aktuální realitní situaci v Olomouci pozitivně. Myslím, že je třeba vyzvednout město Olomouc a jeho zdravý realitní růst, lepší postoj architektů, urbanistů a developerů k tomu, co se staví a bude stavět. Osobně věřím, že v nejbližších letech dojde k selekci špatného a dobrého bydlení, věřím v zásadnější vnímání horších a lepších lokalit, přemýšlení o širších vztazích staveb a v neposlední řadě věřím ve výběr bydlení podle kvality architektonického řešení. To vše vede ke zdravému zvýraznění rozdílu v cenách."

 

V Olomouci a v okolí Olomouce vznikají velmi kvalitní lokality pro bydlení.

„Nejtěžší je hledat nabídku kompletně připravených stavebních pozemků. I proto mě těší, že našim klientům můžeme v současnosti nabídnout kvalitní bydlení v lukrativních lokalitách. Například ideální pro stavbu rodinného domu jsou stavební pozemky v Olomouci-Chomoutově. Dobrou volbou je jistě i koupě pozemku s developersky dodanou stavbou nového domu. V této kategorii aktuálně hrají prim v Olomouci novostavby ve Slavoníně, např. v ulicích Hraniční, Arbesova, Durychova nebo Macharova. Mimo Olomouc, pak velmi rádi prezentujeme nový projekt - rodinné domy Přáslavice, které jsou skvělou volbou mimo město a to i díky své strategické poloze."

 

Mluvíte hodně o novostavbách domů, jak si však domy obstojí ve srovnání s novými byty?

„Tak to je asi nejkontroverznější srovnání, které můžeme udělat. Domy jsou levnější jako byty! A to docela dost výrazně. Samozřejmě v přepočtu na metr čtvereční podlahové plochy. Nedávno jsme prodali novostavbu pěkného domu v Olomouci Hodolanech na Trocnovské ulici a s cenou za m2 jsme byly hluboko pod 40 tisíc korun. Takovou cenu za nový byt v Olomouci nenajdete. Cena za m2 v nových bytech v našem městě se pohybuje někde v rozmezí mezi 50 a 70 tisíci za m2."

 

Metr2 reality má pro Vás NOVÉ BYDLENÍ

„Naše realitní kancelář metr2reality má pro Vás nové bydlení a rádi Vás provedeme celým procesem. Naše služby zahrnují samozřejmě i finanční poradenství. Jsme rychlí a spolehliví. Náš tým se těší z každého nového klienta, tak neváhejte a přijďte za námi. Najdete nás v Olomouci na ulici Litovelská ve 12. patře moderní výškové budově - Silo Tower."

 

Zhodnotil momentální realitní situaci Mgr. Martin Minář, jednatel společnosti Metr2 reality, člen dozorčí rady Asociace realitních kanceláří ČR a člen sdružení SOAAS – Sdružení olomouckých architektů a stavitelů.