Výstava ACHTUNG FESTUNG

V objetí olomoucké pevnosti představuje ve čtyřiadvaceti studentských návrzích širokou paletu možného využití znovu objevovaného kulturně – historického dědictví unikátního pevnostního organismu na pomezí města a krajiny.

Vernisáž výstavy proběhla v úterý 25. 1. 2022 v 16 hodin v Molitorově knihovně, Kosinova 7 v Olomouci. Expozice potrvá do 6. 3. 2022!

Na slavnostním zahájení výstavy v Molitorově knihovně proběhlo vyhodnocení půlročního úsilí studentů brněnské Fakulty architektury při Vysokém učení technickém o kterém jsme Vás dříve informovali Před investorem stojí obrovská výzva! | Metr2 Reality Olomouc. Dva ateliéry zpracovávaly jako téma semestrálních prací olomouckou pevnost. Skupina pod vedením architektů Jana Mléčky a Jiřího Marka zpracovávala téma ústřední budovy fortu Šibeniční vrch – Gberg. Studenti hledali budoucí náplň a možnou adaptaci tereziánské pevnosti. Investor zadal úkol formou placeného akademického výzkumu, což nebývá zvykem v našich krajích. O to větší motivaci studenti tak měli:) S výsledkem je tým investora spokojen, zejména pak svěží pohled a odstup, který studenti přinesli.. uvedl Martin Minář. Před samotnou vernisáží proběhla prezentace jednotlivých prací s diskuzí, které se účastnili i zástupci památkové péče.

Není to jediná akce, která se na Fortu Šibeník udála. V červenci proběhla site specific výtvarná instalace Galgenberg pořádaná místní uměleckou skupinou Hrob. Dále říjnový křest nového alba skupiny Old dirty dogs s koncertem.

​Věříme, že v blízké budoucnosti se místo Gberg, které bylo dlouhý čas zapomenuto, opět stane ŽIVÝM MÍSTEM a bude Olomoučany více než oblíbené...